ΠΛΑΙΣΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΙΛΚΙΣ

Το 6/θέσιο Ειδικό Σχολείο Κιλκίς ιδρύθηκε το σχολικό έτος 1986-1987 και καλύπτει τις εκπ/κές ανάγκες παιδιών προσχολικής και σχολικής ηλικίας από 4-14 χρόνων
Η φοίτηση στο σχολείο αρχίζει με το πρόγραμμα σχολικής ετοιμότητας το οποίο περιλαμβάνει άσκηση του προφορικού λόγου, της Ψυχοκινητικότητας, προαναγνωστικό προγραφικό - προμαθηματικό στάδιο και συναισθηματική οργάνωση.Το πρόγραμμα υλοποιείται από την νηπιαγωγό.
Μετά την ολοκλήρωση της φοίτησης στο προπαρασκευαστικό τμήμα και την αξιολόγηση των παιδιών αρχίζει η διδασκαλία βασικών σχολικών δεξιοτήτων (ανάγνωση, γραφή, αρίθμηση), πρόγραμμα κοινωνικής προσαρμογής (αυτονομία κοινωνική συμπεριφορά, προσαρμογή στο περιβάλλον) πρόγραμμα δημιουργικών δραστηριοτήτων (αισθητική αγωγή- μουσικοκινητική αγωγή- ελέυθερος χρόνος) και πρόγραμμα προεπαγγελματικής ετοιμότητας (προεπαγγελματικές δεξιότητες- επαγγελματικός προσανατολισμός) με ταυτόχρονη αξιολόγηση των παιδιών.
Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους υλοποιούνται προγράμματα σχολικής και κοινωνικής ένταξης σε συνεργασία με κοινά σχολεία και με φορείς της τοπικής κοινωνίας, αλλά και αθλητικές συναντήσεις μέσα και έξω απ' το Νομό μας  (Παμμακεδονικοί αγώνες- Special Olympics).
Το καλοκαίρι τα παιδιά του σχολείου φιλοξενούνται σε κατασκηνώσεις.
Το σχολικό πρόγραμμα περιλαμβάνει πρόγραμμα κήπου περιβαλλοντικές παρεμβάσεις, λειτουργία περίπτερου για τη χρήση των χρημάτων, προγράμματα γενεθλίων και εορτασμό των θρησκευτικών και εθνικών επετείων.
Στο ειδικό διαμορφωμένο δωμάτιο το οποίο ονομάζεται "ελάτε να παίξουμε", τα παιδιά σε ατομική ή μικροομαδική βάση χαίρονται τον ελεύθερο αλλά και καθοδηγούμενο ψυχαγωγικό παιχνίδι ρόλων και τη δραματοποίηση.
Το γυμναστήριο είναι χώρος γυμνασης αλλά και ψυχοκινητικής αγωγής σε συνδυασμό με μουσικοκινητικό πρόγραμμα και θετρικά παιχνίδια.
Το "Πολυτεχνικό Εργαστήρι" είναι ο χώρος όπου με επιλεγμένες δραστηριότητες ενισχύεται η σχολική μάθηση, η οποία αποκτιέται μέσα στις τάξεις, ενώ ταυτόχρονα τα παιδιά ασκούνται σε τομείς όπως αισθητική αγωγή, τέχνη, πρακτικές δεξιότητες, συμπεριφορά στην εργασία με στόχο την απόκτηση προεπαγγελματικών δεξιοτήτων και τον επαγγελματικό προσανατολισμό.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Τσιραμπίδου Μαρία

3 Δεκεμβρίου

Εθνική ημέρα Ατόμων με Εικές Ανάγκες